ÉSZAKI TÁMPONT

Történeteinktől jobb lesz a világ.

Toldi lányok

toldilanyok.png

Az Északi Támpont Egyesület legújabb projektje, a "Toldi lányok" című animációs dokumentumfilm, ami egy izolált közösség üzenetét juttatja el a társadalomhoz a mélyszegénységben élő nők álmairól, traumáiról, céljairól a női sors változásáról.

Nézd meg a  Cinemira Nemzetközi Gyerek- és Ifjúsági Filmfesztivál pitch-fórumáról készült képgalériánkat.

 

Röviden a filmről

Told egy kb. 300 fős kicsi zsákfalu. Az egyetlen bolt már réges rég bezárt, ezért a helyiek kénytelenek a legközelebbi településre átutazni a helyi busszal ami naponta csak kétszer jár, ha iskolába vagy vásárolni szeretnének menni. Munkalehetőség szinte egyáltalán nincs a faluban.

Az Északi Támpont Egyesület az Igazgyöngy Alapítvány Művészeti Iskolával együttműködve, egy olyan rövid animációs dokumentumfilmet készít el, ami eljuttatja a Toldon élő lányok és nők, történeteit a világba.

A mélyszegénységben élő nőkkel és gyerekekkel közösen dolgozzuk fel, hogy mit ad és mit vesz el tőlük a szegregátum mint élettér. Milyen nehézségekkel kell megküzdeniük nap mint nap, és milyen lehetőségeik vannak. Az interjúk során szóba kerültek olyan fontos témák és problémák mint, a mélyszegénység, anya és a család szerepe, transzgenerációs traumák átörökítése, olyan élethelyzetek amikor tizenéves lányoknak hirtelen kellett felnőniük és anyjuk helyett nevelni saját kistestvéreiket, milyen a karácsony este ha még étel is alig jut az asztalra, családon belüli erőszak, kirekesztettség vagy a női egyenjogúság kérdése.

A film előkészítése során a kislányok, nők, nagymamák által elmondott saját történeteket, élményeket, érzéseket dolgozzuk fel. Az elmesélt személyes történeteket rögzítjük és ebből 8- 10 perces hosszúságú hanganyagot készítünk el amiből megírjuk a film forgatókönyvét. Ha elkészült a hanganyag és a forgatókönyv, ismét a gyerekeken a főszerep. A vizuális nevelőtanárok által vezetett berettyóújfalui gyerekcsoportok egy intenzív két hónapos fejlesztő folyamat során a történetekhez egyéni - személyes hangulatú rajzokat / látványterveket készítenek, amikből az animációs film vizuális világát tervezzük meg.

A film alapjául szolgáló hanganyag elkészítésében közreműködtek:
Chilton Flóra, L. Ritók Nóra, Tóth Bálint, Kiss Papp Csilla, Veress Tamás, Kékesi Alexandra Mandarin, Farkas Franciska, Tóth József, Matz Gergő

A Toldi lányok forgatókönyvíró rendezőjének gondolatai

chilton_flora.jpgA témaválasztásaim során általában különféle marginalizált helyzetű csoportok helyzetére fókuszálok. Ezúttal a mélyszegénységben élő nők életét szerettem volna jobban megismerni majd ábrázolni. Jelen projekt előkészítése során az Igazgyöngy Alapítvánnyal létrejött együttműködés eredményeként a Toldon élő nők helyzetébe kaphattam betekintést.

 

 A társadalmi leszakadásban élő családok jövőképe bizonytalan vagy nincs. A gyerekek úgy nőnek fel, hogy generációkon keresztül nem látnak tervezett jövőt, elérendő célokat. Az átörökített szociális minták meghatározóak és kizárják azokat a lehetőségeket, amelyek a kiszámíthatóbb, tervezhetőbb élethez szükségesek. A lányok közül helyzetükből adódóan csak kevesen tekintik kitörési pontnak a továbbtanulást, a korai családalapítás és anyává válás erősen meghatározza a jövőjük útját. A női szerepek, az élethelyzetek megélése, kezelése, az elvárásrendszerben való lavírozás, a gyerekekkel kapcsolatos teendők a családokon belül a nőkre még nagyobb súlyt helyeznek.

Ugyanakkor a lányok száma és a változtatásra való hajlamosságuk a világlátással kiszélesedett, mert a médiafogyasztás olyan mintákat is mutat a számukra, amelyben az egyéni vágyak is meg tudnak jelenni.

A sikeres projekthez nélkülözhetetlenül fontos a megfelelő bizalmi és személyes viszonyt kialakítani a közreműködőkkel, valamint fontos a gyerekek, családok megfelelő kiválasztása és felelőséggel történő felkészítése a folyamatra. Ezekben a folyamatokban a helyi terepet és viszonyokat régóta ismerő Igazgyöngy Alapítvány lesz a segítségünkre.

Ha már kialakult a bizalom, sor kerülhet a storytellingre - a folyamat végén rögzítésre kerülnek a privát interjúk, melyek során a résztvevők saját történeteit, élményeit, érzéseit fogjuk feldolgozni forgatókönyv formájában.

Az elkészült storyboardok alapján a vizuális nevelőtanárok a mese nyelvére lefordítják az elmesélt történeteket (ennek célja: az anonimitás). Ezután a kiválasztott csoportokban elkezdődik az alkotómunka. A nevelőtanárok az egyes történeteket és az abban megjelenő értékeket a gyermekekkel átbeszélik, közösen értelmezik, majd ezt követően rajzokat készítenek.

A filmkészítési folyamat közben az Igazgyöngy Alapítvány szakmai stábja L. Ritók Nóra vezetésével a filmhez köthető módszertant dolgozza ki. Ez egy oktatási segédanyag lesz a film minél teljesebb megértéséhez és
feldolgozásához.

Az az Igazgyöngy Alapítvány pedagógiai és szociális képzései során a pedagógus jelölteket és a pedagógusokat az egyetemi kurzusok során pedig a szociális szféra leendő munkatársainak tudjuk a filmmel az ügyet testközelbe hozni.

A filmfesztiválokon való megjelenés pedig lehetőséget nyújt a film és az abban megjelenő társadalmi téma széles körben történő bemutatására.

/Chilton Flóra Mozgókép Díjas rendező, forgatókönyvíró/

eszaki_tampont_logo_2022_rgb_kicsi.pngALAPÍTVA 1996

APPY PATRNEREK VAGYUNK

appy_logo_new.png

2022-től tagja vagyunk az Appy Közösségnek.

Etikus adománygyűjtők vagyunk

 easzlogo400px.png

2023-tól tagja vagyunk az Adománygyűjtő Szervezetek Önszabályózó Testületének.

Adatkezelési tájékoztató

Az Északi Támpont Közhasznú Egyesület az Európai Parlament és a Tanács 2016/679. számú rendelete (GDPR) és az információs önrendelkezési jogról és információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény (Infotv.) előírásainak való maradéktalan megfelelés érdekében az alábbi adatkezelési tájékoztatást nyújtja a természetes személyek adatainak kezeléséről.
A részletes tájékoztató elérhető ide kattintva.

ÁTLÁTHATÓSÁG

Az átláthatóság érdekében az Északi Támpont Egyesület az Országos Bírósági Hivatal honlapján és átláthatósági dokumentumok oldalán keresztül is elérhetővé teszi az "egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény" és a kapcsolódó "a civil szervezetek gazdálkodása, az adománygyűjtés és a közhasznúság egyes kérdéseiről szóló 350/2011. (XII. 30.) kormány rendelet" alapján elkészítendő éves beszámolóit valamint egyéb nyilvános dokumentumait.

JOGI NYILATKOZAT

© Északi Támpont Közhasznú Egyesület Minden, az eszakitampont.hu weboldalon található tartalom az Északi Támpont Egyesület vagy a megjelölt harmadik személyek szellemi tulajdonának minősül. A honlapon közzétett cikkek, fotóművészeti alkotások, videók valamint egyéb szerzői alkotások csak az Északi Támpont kifejezett írásbeli engedélyével használhatóak fel, többszörözhetőek, közvetíthetőek a nyilvánosság felé. 

IMPRESSZUM

Cím: 1196 Budapest Zalaegerszeg utca 117.
Telefon: 36 70 365 7245
E-mail: eszakitampont@gmail.com
Internet: eszakitampont.hu
A céget bejegyző hatóság: Fővárosi Bíróság
Nyilvántartásiszám: 01-02-0007440
Adószám: 18085019-1-43
Filmelőállítói reg. szám: NFM/2218/2017 
Felelős szerkesztő: Tóth Bálint
Tárhelyszolgáltató: Blog.hu

süti beállítások módosítása