Az 1996-ban megalakított Északi Támpont Egyesület non-profit alapon működő, társadalmi célú kommunikációval foglalkozó értékközösség, kreatív csoport.
Hiszünk abban, hogy elhivatott szakemberek segítségével kell és lehet olyan filmeket alkotni, amelyek hasznára válnak mind a kezdeményezőnek, mind a közösségnek. Csak olyan projektek megmutatását vállaljuk, amelyekben mi magunk is hiszünk és amelyekkel azonosulni tudunk, mindezt költséghatékony módon.
Hiszünk abban, hogy a világ jobbá tétele a saját mikrokörnyezetünkben kell, hogy elkezdődjön.
Ars Poetica
Történeteinktől jobb lesz a világ.
Célunk
Más civil szervezetekkel, vállalatokkal és intézményekkel együttműködve, konkrét ügyeket, történeteket bemutatva pragmatikus párbeszédet kezdeményezünk társadalmi kérdésekben.
Jövőképünk
Munkánk eredményeként a társadalomban a tolerancia erősödik, a civil szervezetek és ügyek ismertsége nő, az önkéntesek és adományok száma gyarapodik.
Fő értékeink
Munkánkat a szolidarítás, a fenntarthatóság és a függetlenség jellemzi.
Miért pont film?
A film máig a leghatékonyabb kommunikációs eszköz, ha nagy közönség eléréséről van szó, a szociális média, a videomegosztó-site-ok korában ez még hatványozottabban igaz. A közönségnek szüksége van inspiráló, pozitív kezdeményezéseket bemutató filmekre. Egy-egy jól kivitelezett alkotás hatalmas változások megindítója lehet, mind a nézőre, mind a bemutatott kezdeményezésre de akár magára a kezdeményezőre nézve is.
A 2010-ben elindított filmkészítő tevékenységünk keretében mostanáig több mint 100, döntően fenntarthatósági és szociális témákat feldolgozó filmet készítettünk el. Munkáink révén az interneten keresztül elért személyek száma többszázezer fő. Az általunk készített filmeket rendszeresen mutatják be helyi és országos vételű tévécsatornák és jelennek meg frekventált portálok címoldalán. Gyakran veszünk részt hazai és nemzetközi filmszemléken, fesztiválokon. Filmjeinkért számos rangos díjat vehettünk már át, akár nagy költségvetésből dolgozó reklámügynökségekkel, kereskedelmi médiumokkal, professzionális filmgyártókkal egy kategóriában.
Hogyan lesz fenntartható a filmkészítés?
Egyesületünk számára priorítás, hogy a karbonlábnyomunkat minimalizálva, fenntartható módon működjünk. A környezetvédelmi elköteleződésünk kiterjed az egyesület alapműködésére, az egyes programok megvalósítására valamint az általunk megvalósított edukatív funkciókra is.
- Székhely: Az energiahatékonyság jegyében a székhelyünk energiaigényét a falak, nyílászárók és a tető szigetelésével javítottuk valamint zöld energiát (napelem, napkollektor) veszünk igénybe a működéshez és eszközeink töltéséhez. A munkatársak részére a hulladék szelektív (papír, műanyag/fém, üveg, kommunális) gyűjtésének , a komposztálásnak és a szűrt csapvíz igénybevételének a lehetősége is megoldott.
- Telephely: Az ügyfelek fogadására vagy személyes találkozást igénylő csapatmunkára egy BKV-val, MÁV-al és kerékpárral egyaránt könnyen megközelíthető, belvárosi közösségi irodában biztosítunk lehetőséget. A 25 szervezet által közösen használt energia (világítás, fűtés, stb.) valamint eszközök (nyomtató, fénymásoló, tárgyalóhelyiségek, konyhaeszközök, stb.) használata szintén jelentősen csökkenti a közösségi irodát igénybevevő szervezetek karbonlábnyomát. Az irodában egy vízgép is rendelkezésünkre áll.
- Közlekedés: A közlekedéssel járó környezetterhelés csökkentése érdekében támogatjuk a munkavállalók részéről a homeoffice munkavégzést, az on-line események és konferenciák megtartását. A városon belüli közlekedést lehetőség szerint a BKK és a MÁV szolgáltatásainak igénybevételével vagy elektromos kerékpárral oldjuk meg. A forgatásokhoz használt jármű AdBlue technológiával működik.
- Helyszíni munka: A forgatások folyamán figyelünk arra, hogy munkánk a lehető legkisebb környezeti terheléssel járjon, ezért optimalizáljuk a közlekedést és szállítást valamint minimalizáljuk a keletkező hulladék, megmaradó élelmiszerek mennyiségét és a produkció energiaigényét. Törekszünk a zöld energiák használatára, a kis energiaigányű ledes technológiák alkalmazására. A hulladékot szelektíven gyűjtjük, a vízellátást ballon és kulacs alkalmazásával oldjuk meg.
- Véleményformálás: Az általunk készített filmekben törekszünk a fenntarthatósággal kapcsolatos pozitív mintákat bemutatni és normákat közvetíteni nőzőink részére.
2022-től tagjai vagyunk az Appy Közösségnek 2023-tól pedig az Adománygyűjtő Szervezetek Önszabályózó Testületének is.
Az Északi Támpont munka közben
Tekintsd meg a wekfotó galériánkat.
Vezetőség
Tóth Bálint - elnök
producer, esélyegyenlőségi szakértő
Pszichológia és marketing tanulmányait követően a társadalmi célú kommunikáció lett a szakterülete. Hégető Honorka és Fenntarthatósági Sajtódíjjal elismert újságíró. Az Északi Támpontot 2001 óta vezeti. Irányításával az egyesület esetenként a sajtó témaválasztását és közbeszédet is meghatározó, állami és multinacionális partnerekkel is sikeresen együttműködő és számos díjjal elismert professzionális filmgyártóvá fejlődött. |
Nagy András - alelnök,
újságíró, fenntarthatósági szakértő
Közgazdász, környezetvédelmi szakember. Két évtizedet töltött a médiában. Szerkesztő-riporterként dolgozott az ESTFM-nél, az RTL Klubnál és a Magyar Televíziónál (Az Este, Szólás Szabadsága). Majd Franciaországban az Euronews-nál, hazaérkezése után az amerikai AP hírügynökségnél lett videoriporter. Az újságírás mellett készített PR filmeket például az ALDI Magyarország, a Fornetti Zrt., A Richter Gedeon Zrt. számára is. A KARMÁK sorozatunk kitalálója. |
Farkas-Kis Máté - alelnök,
matematikus, kutató, egyetemi oktató
Okleveles alkalmazott matematikus, MBA fokozattal, és ITIL CSI minősítéssel valamint egyetemi oktató és kutató. Viselkedési- és döntéstudományi területen PhD-zet. A társadalmi vállalkozásokat kutatja. A matematikára nem számolástudományként, hanem gondolkodástudományként tekint. Döntéselméletet tanít, a jövő menedzsereit fenntartható gondolkodásra neveli, és társadalmilag felelős szemléletre ösztönzi. |
Horváth - Veress Balázs - titkár
informatikus, vállalkozó
Informatikai vállalkozó. 1998-tól folyamatosan tagja az Északi Támpont Egyesületnek. Meghatározó szerepet vállalt több sikeres egyesületi program kialakításában és megvalósításában.
|
Chilton Flóra - művészeti vezető
filmrendező, operatőr, vágó
|
A Metropolitan Egyetemen filmoperatőr, és animációs rendező mester szakán diplomázott. Operatőrként részt vett az Ernelláék Farkaséknál című film elkészítésében, ami Karlovy Vary-ban elnyerte a Kristály Glóbuszt. Csapatunkban társadalmi témájú dokumentumfilmeket, kisjátékfilmeket és videoklipeket készít. 2019-ben, és 2021-ben Hégető Honorka díjjal ismerték el. Filmjei rendszeresen szerepelnek hazai és nemzetközi filmfesztiválok programjaiban, rendezőként több alkalommal is díjazták. |
Berkei Éva - irodavezető
nyugdíjas, marketing szakértő
Marketingkommunikációs szakember. Pályáját a Magyar Hirdetőnél kezdte később olyan nemzetközi reklámügynökségeknél tevékenykedett mint a JMM-Dasas vagy a TBWA. Nyugdíjas éveit is aktívan tölti az Északi Támpont irodavezetőjeként végez társadalmi szerepvállalást.
|
Akik munkájukkal hozzájárultak eredményeinkhez:
Baranyi Béla - szerkesztő
Balogh Péter - világosító
Báthory Róbert - szerkesztő
Bendó Zsuzsanna - rendezőasszisztens
Bessenyei Emma - színész
Bíró Bori - szerkesztő
Biszak Áron - színész
Bor Gergő - programozó, programvezető
Buczko Martin - zeneszerző
Csató Csaba - operatőr
Csánki Zsófia - animátor
Cibulya Nikol - rendező
Czeglédi Attila - arculat direktor
Danó Ildikó - statiszta
Eichner Hanna - vágó
Enyedi Csaba - focus puller
Erős Ádám - hangmérnök
Farkas Franciska - színész, drámapedagógus
Forman Bálint - színész
Gajdics M. Dominika - látványtervező
Grubits Blanka - gyártásvezető asszisztens
Gelencsér Ákos - vágó és utómunka
Géczi Johanna - animátor, kihúzó
Gönczöl Viktor - világosító
Gyuricza Ferenc - hangmérnök, zeneszerző
Havas Tamás - világosító
Hegedűs Gyula - vágó és utómunka
Hejüsz Betti - operatőr, fővilágosító
Hekli Andrea - fotós
Horváth Kristóf - színész, drámapedagógus
Jérôme LI-THIAO-TÉ - zeneszerző
Kádár Blanka Tímea - színész
Kinter Alexandra - szerkesztő
Kisteleki Márton - focus puller
Kovács Márk - operatőr, világosító
Kozma Károly - színész
Kubatov Tamara - fotós
Lauter Attila - fővilágosíó
Lázi Jennifer - maszkmester
Lengyel Adél - dramaturg
Lieszkofszki Fatime - látványtervező, animátor
Maros Bernadett Eszter - smink
Molnár Anita - szerkesztő
Muchichka László - gyártásvezető
Nagy Júlia - makeup artist
Dr. Nagy Szilvia - szakértő
Nádas Balázs - világosító
Pálfalvi Lukács - grafikus
Papp Tamás - világosító
Pászik Cristopher - színész, drámapedagógus
Pásztor Péter - világosító
Paul Ágnes - sajtókapcsolat
Pere András - vágó, utómunka és arculat direktor
Pongor András - zeneszerző
Preszl Éva - programvezető
Oláh Edmond Máté - zeneszerző
Őszi Szilvia - fotós
Seidl Domonkos - utószinkron hangmérnök
Smith Nikoletta - színész
Smith Noémi - színész
Soós Csaba - operatőr
Straubinger Gréta - animátor, kihúzó
Szőr Olivér - segédoperatőr, focus puller
Szviták Zsolt - alapító
Takács Gergely - fotós
Tamási János - hangmérnök
Taracköziné Endrődy Zsuzsanna - könyvelő
Tarsoly Petra - önkéntes
Táborosi András - operatőr
Tisza Kálmán - grafikus
Varga Tamás - színész
Váradi-Orosz Kristóf - technikus, világosító, dramaturg
V. Molnár István - vágó és utómunka
Végvári Balázs - hangmester
Vidos Mihály - szerkesztő
Viszokai Kristóf - segédoperatőr